Hiragana

25. července 2011 v 20:37 | Marek |  Písmo
Základní řady
V japonštině existuje 5 samohlásek stejných jako u nás, které tvoří první řadu japonských slabičných abeced. Další řádky (ka, sa, ta, na, ha, ma, ja, ra, wa) vznikají spojením těchto samohlásek se základními souhláskami. Jedinou samostatnou souhláskou je n.

あ a
い i
う u
え e
お o
か ka
き ki
く ku
け ke
こ ko
さ sa
し ši
す su
せ se
そ so
た ta
ち či
つ cu
て te
と to
な na
に ni
ぬ nu
ね ne
の no
は ha
ひ hi
ふ fu
へ he
ほ ho
ま ma
み mi
む mu
め me
も mo
や ya

ゆ yu

よ yo
ら ra
り ri
る ru
れ re
ろ ro
わ waを wo
ん n

Znělé řádky
Přidáním nigory (dvě rovnoběžné čárky připsané k pravému hornímu okraji slabiky) k základním řadám ka, sa, ta získáme znělé řady ga, za, da. Přidáním nigory k základní řadě ha získáme řadu ba. Přidáním marunigori (malý kroužek připsaný k pravému hornímu okraji slabiky) k základní řadě ha získáme řadu pa.

が ga
ぎ gi
ぐ gu
げ ge
ご go
や za
じ dži
ず zu
ぜ ze
ぞ zo
だ da
ぢ dži
づ zu
で de
ど do
ば ba
び bi
ぶ bu
べ be
ぼ bo
ぱ pa
ぴ pi
ぷ pu
ぺ pe
ぽ po

Prodlužování slabik
Slabiky končící samohláskou a nebo u se prodlužují připojením téže samohlásky za příslušnou slabiku. Při přepisu do češtiny se používají dlouhé samohlásky á a ú.Slabiky končící samohláskou i se prodlužují připojením další samohlásky i. Při přepisu do češtiny se zpravidla používají dvě i za sebou. Slabiky končící samohláskou e se prodlužují buď připojením samohlásky i, nebo e. Při přepisu do češtiny se v případě prodlužování pomocí samohlásky e používá dlouhá samohláska é; přepisuje-li se i, zachová se japonský způsob psaní, tedy ei (v obou případech výslovnost é). Slabiky končící samohláskou o se prodlužují buď připojením samohlásky o, anebo u. Při přepisu do češtiny se v obou případech používá dlouhé ó. U sloves končících na ou a oo nejde o dlouhé samohlásky; v tomto případě se vyslovují samohlásky jako dvojhláska a při přepisu se zachovává japonský způsob psaní. Pokud se ve slově složeném ze dvou či více znaků vyskytnou za sebou dvě samohlásky, z nichž druhá je počáteční hláskou čtení znaku, nejde o dlouhou samohlásku ani o dvojhlásku (tento případ se vyskytuje pouze v kandži např. první znak bude znamenat ma a druhý znak bude znamenat aka).

Zdvojené souhlásky
Malé っ označuje zdvojení samohlásky v následující slabice. Někdy se toto zdvojení označuje jako "ráz", protože ve výslovnosti na okamžik zadržíme dech. Při ručním psaní se malé っ píše ve vodorovném zápisu do levého dolního rohu samotného čtverečku, ve svislém zápisu do pravého horního rohu samotného čtverečku. např. あさって (asatte) zítra, čte se: asa-te; がっこう (gakkó) škola, čte se: ga-kó.

Spřežky
Spřežky se zapisují kombinací grafému pro slabiky základních a znělých řad, které končí samohláskou "i", a zmenšených grafémů ゃ, ゅ a ょ. Od slabiky ぢ se spřežky netvoří. Při ručním psaní na čtverečkovaný papír se malé slabiky ゃ, ゅ a ょ píší stejně jako malé っ. Pro prodlužování spřežek platí stejná pravidla, jako pro prodlužování slabik.

きゃkja
きゅkju
きょkjo
ぎゃgja
ぎゅgju
ぎょgjo
しゃša
しゅšu
しょšo
じゃdža
じゅdžu
じょdžo
ちゃča
ちゅču
ちょčo
にゃnja
にゅnju
にょnjo
ひゃhja
ひゅhju
ひょhjo
びゃbja
びゅbju
びょbjo
ぴゃpja
ぴゅpju
ぴょpjo
みゃmja
みゅmju
みょmjo
りゃrja
りゅrju
りょrjo

Interpunkční znaménka
Tečka za větou: Místo tečky se píše malý kroužek. = 。
Čárka: Čárka ve větě má jiný sklon. = 、
Uvozovky: Mají tvar nedokončených hranatých závorek. = 「」
Pomlčka: Místo pomlčky se píše tečka uprostřed řádku. = ・
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Deny Deny | 7. listopadu 2011 v 22:46 | Reagovat

Úžasnej blog! :)

2 Marek Matoušek Marek Matoušek | E-mail | Web | 7. listopadu 2011 v 22:48 | Reagovat

Díky moc! Od tebe to je véééélká pochvala, Dano :-D  8-)

3 AlbertWER AlbertWER | E-mail | Web | 7. června 2018 v 14:51 | Reagovat

The prostate related is a vital a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate is located just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of kinds of prostate infection. It is brought on by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections via other parts of the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect as well as the employment antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to create the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some in the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for our health and wellbeing and it will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies claim that several ejaculations per week will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork in moderation. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to consider to ensure a normal prostate is always to choose regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to select prostate examination at least once 12 months.

4 AKitohaislalse AKitohaislalse | E-mail | Web | 24. září 2018 v 12:01 | Reagovat

Poids est comment  robuste  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  determination  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  age votre  manque de sensibilite bat, il pompe le sang  tout au long vos arteres a la reste  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-tadalafil-50-mg-news/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.